Właściciele nieruchomości mają obowiązek wybrać jeden z dwóch wariantów zarządzania nią – powierzyć zarząd w trybie art. 18 UoWL lub wybrać go spośród właścicieli lokali. W pośpiechu i natłoku innych obowiązków często funkcja ta jest zlecana przypadkowym podmiotom.
Biurowy Służewiec staje się coraz mniej atrakcyjny dla najemców szukających nowych lokalizacji na siedziby swoich firm. Korzystają na tym mniejsze kompleksy biurowe, które skutecznie wypełniają najbardziej atrakcyjne tereny w stolicy.
Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w XVI edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest zarówno wspólne architektoniczne podsumowanie minionego roku, wyróżnienie pracowni i projektów, jak i zwrócenie uwagi na mniej oczywiste postaci i realizacje, które tworzą współczesny ruch architektoniczny w Polsce. Propozycje można zgłaszać w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz. Na zgłoszenia czekamy do 12 lutego 2024.
Atrium Sielska 22 to kolejna inwestycja realizowana przez Grupę Partner. W ramach projektu powstaje 39 mieszkań o zróżnicowanym metrażu, od 35 do 95 m2. Prace przy ulicy Sielskiej 22 już trwają, a mieszkania można zakupić. Przewidywany termin oddania inwestycji do użytku to kwiecień 2017.
Lubelski deweloper przez trzy pierwsze miesiące tego roku zawarł 70 umów przenoszących własność oraz 65 deweloperskich i przedwstępnych. To wzrost o odpowiednio 60 i 27 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 roku.
Na koniec czwartego kwartału 2025 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce wyniosły 6,72 mln mkw. – wskazują najnowsze dane CBRE. Dostępność wolnych biur spadła w większości miast. Najniższa jest w Szczecinie, Lublinie i Trójmieście. Popyt rośnie, a nowych inwestycji brakuje. W czwartym kwartale minionego roku do użytku oddano jeden nowy biurowiec, a w całym 2025 r. przybyło ich pięć. Eksperci CBRE wskazują, że taka sytuacja może powodować selektywny wzrost czynszów.
Gdańska spółka Euro Styl należąca do Grupy Dom Development, największego dewelopera mieszkaniowego w Polsce, wprowadza do sprzedaży 120 mieszkań w nowym budynku na Osiedlu Synteza w Gdańsku. Inwestycja zlokalizowana jest na Morenie w dzielnicy Piecki-Migowo – jednej z najbardziej cenionych lokalizacji w mieście. Termin oddania mieszkań zaplanowano na I kwartał 2026 roku.
Przepis art. 343 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.) daje uprawnienie posiadaczowi by zastosował on „obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania.”
Zakończyła się budowa II etapu osiedla Szmaragdowy Park, które Develia realizuje w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe, tuż obok zbiornika wodnego „Kolorowy”. W ramach kolejnego etapu powstało 41 mieszkań o powierzchni od 35 do 92 mkw. Wszystkie znalazły już swoich nabywców. Deweloper rozpoczął proces przekazywania kluczy nowym właścicielom. Generalnym wykonawcą była firma Mota Engil, a za projekt architektoniczny odpowiada pracownia K&M Design Marcin Karczewski.
Rynek biurowy w miastach regionalnych (Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie) dostosowuje się do zmieniających się warunków. Duża dostępność powierzchni (średnio 17,8%) powoduje, że najemcy oczekują od wynajmujących większej elastyczności w negocjacjach umów najmu, natomiast deweloperzy obniżają swoją aktywność (120 000 mkw. nowej podaży oddane do użytku w 2024 roku). Pomimo wyzwań w popycie brutto nadal obserwowana jest (710 000 mkw., -5% r/r) stabilizacja, przy czym właściciele biurowców skupiają się na poprawie standardu budynków i wprowadzaniu elastycznych modeli najmu. AXI IMMO, największa polska firma doradcza na ryku nieruchomości komercyjnych prezentuje raport „Rynek biurowy w Regionach” podsumowujący sytuacje na ośmiu największych biurowych rynkach regionalnych w Polsce.
Ponad 143 tys. oddanych mieszkań, rekordy programu Mieszkanie dla Młodych, rosnące zainteresowanie apartamentami. Eksperci nie mają wątpliwości – to był przełomowy rok na rynku nieruchomości.
Ingka Centres podpisała umowę z firmą Budimex, generalnym wykonawcą prac budowlanych kompleksu zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Prace potrwają około 12 miesięcy. Latem 2022 roku zrewitalizowane Ogrody otworzą się na nowo, tworząc innowacyjną, ekologiczną przestrzeń odpoczynku i rekreacji dla wszystkich warszawiaków
Stołecznej dzielnicy Białołęka przybędzie nowy obiekt mieszkalny. Generalnym wykonawcą budynku jest warszawska firma Totalbud. Projekt budynku przy ul. Ceramicznej 35 powstał w pracowni Pole Architekci, natomiast deweloperem inwestycji jest spółka Property Partner Investments.
Założeniem inwestora „Apartamenty pod Giewontem” było stworzenie przestrzeni wyjątkowej i nietuzinkowej. Przestrzeni, która będzie wpisywała się w klimat Podhala a przy tym będzie nowoczesna, komfortowa a przede wszystkim luksusowa.
Podczas styczniowych targów elektroniki konsumenckiej w Las Vegas, Grupa VELUX ogłosiła nawiązanie partnerstwa z Netatmo, firmą oferującą rewolucyjne rozwiązaniaw branży domów jednorodzinnych. Celem współpracy jest opracowanie inteligentnego systemu sterowania urządzeniami domowymi – „VELUX Active z Netatmo”, który zapewni lepszy klimat wewnątrz pomieszczeń.