Polski rynek nieruchomości przechodzi niemałą rewolucję.
Coraz więcej osób kupuje mieszkanie po to, by wprowadzić je na rynek najmu. Część z nich ma jednak spore obawy co do bezpieczeństwa wynajmu. Home Broker podpowiada, jak przy tej operacji zabezpieczyć swoje interesy, by inwestycja nie odbiła się nikomu czkawką.
Popyt na mieszkania z rynku pierwotnego nie słabnie. W ubiegłym roku deweloperzy ukończyli i oddali do użytkowania blisko 90 tys. lokali oraz podpisali umowy na sprzedaż prawie 100 tys. kolejnych. Analitycy przewidują, że cały 2018 r. i pierwsze kwartały 2019 będą charakteryzowały się wysokim poziomem sprzedaży. Bardzo duży odsetek lokali jest kupowanych z myślą o wynajmie. Czy przy takim nasyceniu ofertami mieszkań na wynajem pomnażanie kapitału w ten sposób ma jeszcze sens?
W okresie od stycznia do końca września 2023 r. całkowity popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie wyniósł blisko 0,5 mln mkw. Najemcy najczęściej wybierają dwa warianty umów, tzn. relokują się do nowych powierzchni lub decydują się na renegocjacje dotychczasowych warunków.
Liczący niespełna sto mieszkań etap Skarbcowa jest dwunastą odsłoną Osiedla Księżnej Dąbrówki, które od ponad dwóch dekad firma Nickel Development rozbudowuje w Dąbrówce na terenie Gminy Dopiewo pod Poznaniem. W sprzedaży pojawiły się właśnie mieszkania w trzech typach zabudowy, odpowiadające różnym potrzebom i preferencjom. Wspólnym mianownikiem będzie dla nich nie tylko lokalizacja, ale i rozwiązania technicznie ograniczające wpływ człowieka na środowisko naturalne.
TBS Wrocław podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, działającym w Grupie Polskiego Funduszu Rozwoju, na udzielenie kredytu o wartości 23 mln zł. Finansowanie pozwoli gminnej spółce zakończyć rozpoczętą w marcu inwestycję mieszkaniową przy ul. Pakistańskiej, dzięki której powstanie 159 mieszkań czynszowych.
Jak kształtuje się sprzedaż mieszkań? Jakie czynniki są decydujące przy wyborze lokali na stołecznym rynku pierwotnym?
Przy zakupie pierwszego mieszkania trzeba być szczególnie ostrożnym. Inwestycja, do której podchodzi nabywca często jest zobowiązaniem na całe życie, warto więc kupować mieszkania świadomie.
Zachodzące na świecie zmiany, zwłaszcza klimatyczne, sprawiają, że ESG w branży nieruchomości staje się nie tylko trendem, ale również wymogiem. Wiąże się to ze zmianami w podejściu do całego rynku. Działanie w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem będzie częściej prowadzić inwestorów w kierunku renowacji zamiast budowy, projektowanie stanie się bardziej elastyczne, częściej będą brane pod uwagę nowe czynniki, takie jak emisyjność rozbiórki, a także zacznie się stawiać na materiały, które można poddać recyklingowi. Jednak działanie w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, to przede wszystkim wykorzystywanie szans, które do tej pory nie były dostrzegane.
Dzisiaj, 14 lutego, wystartowała budowa inwestycji mieszkaniowej „Orzechowa” w dzielnicy Włochy w Warszawie. Najnowszy i jednocześnie trzeci projekt w portfolio belgijskiego dewelopera, GH Development, dostarczy na stołeczny rynek nieruchomości 114 mieszkań i 7 lokali usługowych. Zakończenie realizacji osiedla planowane jest na początek 2026 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma SPS Construction.
Grupa ROBYG sfinalizowała zakup kolejnych dwóch działek w Warszawie – w dzielnicy Mokotów, przy ul. Antoniewskiej – o łącznej powierzchni 1,8 ha. Wartość transakcji przekracza 13 mln złotych.
ESG nie jest już opcją, ale koniecznością w zarządzaniu nieruchomościami. Z początkiem 2025 roku tysiące firm w Polsce i setki tysięcy w całej Unii Europejskiej zaczęły podlegać przepisom dotyczącym raportowania pozafinansowego za sprawą dyrektywy CSRD. Poza ustawodawcami, także inwestorzy, banki czy najemcy w coraz większym stopniu oczekują od budynków przemyślanej, dobrze zaplanowanej strategii zrównoważonego rozwoju. Jej brak może prowadzić nawet do problemów z finansowaniem obiektu czy przedłużaniem umów wynajmu.
Zabytkowa kamienica przy ulicy Brzeskiej 18 doczekała się pozwolenia na budowę. Jak informuje inwestor, firma Magmillon, już niebawem zaczną się prace renowacyjne tego historycznego obiektu, a właściciele mieszkań będą mogli się do nich wprowadzić prawdopodobnie już za niespełna 2 lata.
Zlokalizowane na styku poznańskiego Grunwaldu i Górczyna - Osiedle Atrium już niebawem odda do użytku pierwszy budynek. Mieszkańcy odbiorą klucze od 38 lokali przy ulicy Bosej.
Jest kolejne pozwolenie na użytkowanie dla Bacciarellego 54. Pierwsi mieszkańcy budynków zakończonych w ramach trzeciej fazy inwestycji już niebawem będą mogli się do nich wprowadzać. Każde z 90 mieszkań o metrażach od 29 do ponad 120 mkw. ma dostęp do ogródka, tarasu lub balkonu, a osiedle otoczone jest prywatnym parkiem obsadzonym roślinami o najwyższym współczynniku pochłaniania dwutlenku węgla.