Trwają kolejne prace związane z budową poznańskiej inwestycji Osiedle Przy Jeziorach. Aktualnie realizowane są aż dwa etapy, a w jednym z nich nadal można nabywać domy. Kolejne lokale znikają z oferty, ponieważ projekt cieszy się dużą popularnością. - Przestronny metraż i duży, zielony ogród to atuty, które doceniają nasi klienci – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.
Polacy chcą inwestować w nieruchomości. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2022 roku 70 proc. mieszkań kupiono inwestycyjnie. Inaczej jest w przypadku obiektów komercyjnych, gdzie udział polskiego kapitału wynosi niecałe 2 proc. – wynika z danych CBRE. To znacznie mniej niż w innych krajach regionu. W Czechach i w Niemczech lokalni inwestorzy odpowiadają za 60 proc. kapitału zainwestowanego np. w biura czy magazyny, a w Rumunii 45 proc. Pozwalają im na to na przykład REIT-y, czyli fundusze umożliwiające inwestycje w nieruchomości komercyjne osobom indywidualnym. To rozwiązanie, które sprawdziło się długofalowo, ale jego największą wartość widać szczególnie w czasach kryzysu i wysokiej inflacji.
Kurcząca się podaż i bardzo wysokie ceny mieszkań w dużych miastach spowodowały znacznie większe niż dotychczas zainteresowanie deweloperów i kupujących inwestycjami na obrzeżach miast. Zmiana systemu pracy i nauki na zdalną czy hybrydową zaowocowała tym, że Polacy bardziej docenili uroki życia w otoczeniu zieleni i na większym metrażu. Dlatego coraz częściej decydują się na przeprowadzkę za rogatki miasta, gdzie za te same pieniądze mogą kupić 3-pokojowe mieszkanie z ogródkiem zamiast ciasnej kawalerki w ścisłym centrum. Co jeszcze wpływa na ten popyt?
Strategicznym celem PDD na 2022 rok jest podjęcie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w Polsce. Współpraca rozpocznie się od programu pilotażowego, który zakłada budowę 10 przedszkoli i żłobków w technologii drewnianej prefabrykowanej. Nowe energooszczędne budynki zostaną przekazane gminom na zasadach najmu długoterminowego z prawem dojścia do własności.
Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez energii elektrycznej, z której korzystamy niemal na każdym kroku.
ATAL, ogólnopolski deweloper, zaprezentował topową inwestycję na Górnym Śląsku - ATAL Olimpijska w Katowicach. Projekt przewiduje budowę trzech apartamentowców, z których najwyższy będzie miał 36-kondygnacji, mierząc 128 metrów. Będzie to aktualnie najwyższy budynek mieszkalny w tej części Polski.
Inwestycja Rezydencja Winiary z postępami prac nad halą garażową. W sprzedaży zostały ostatnie trzy mieszkania zlokalizowane na najniższych kondygnacjach budynku.
Rozpoczynają się prace związane z realizacją osiedla Horyzont Naramowice. Przy ulicy Czarnucha w Poznaniu powstanie budynek wielorodzinny ze 159 mieszkaniami.
Zmienia się sposób, w jaki postrzegamy miasta. Oczekujemy od nich realizowania różnorodnych potrzeb przy jak najmniejszym wysiłku związanym z przemieszczaniem się. Idea miast 15-minutowych to jednak nie tylko kwestia samej oszczędności czasu.
RONSON Development rozpoczyna sprzedaż nowego projektu na warszawskiej Woli. „Osiedle Vola” to nowoczesny, kameralny apartamentowiec, który powstanie u zbiegu Studziennej i Jana Kazimierza. „To jedyny tak kameralny projekt w tym miejscu”.
ROBYG – jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce i zarazem jedyny polski deweloper w Europejskim Pakcie na rzecz Klimatu – opublikował raport ESG za 2021 rok. 54% energii elektrycznej zasilającej budowy pochodzi z odnawialnych źródeł energii, 80% osiedli ROBYG zgodnych z ideą 15-minutowego miasta, 100% podwykonawców z Polski, a kobiety mają 58% udziału w kadrze kierowniczej – to tylko kilka wniosków z raportu przygotowanego według wytycznych Global Reporting Initiative (GRI), stanowiących wzorzec raportowania odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju dla firm.
Zarząd Develii rekomenduje wypłatę dywidendy za 2021 r. w wysokości 117,6 mln zł. Pozostała część zysku netto za ubiegły rok w kwocie 40,3 mln zł zostałaby przezna-czona na kapitał zapasowy.
III kwartał 2022 r. na rynku biurowym w Warszawie minął pod znakiem rekordowo niskiej aktywności deweloperów. Na koniec września w budowie znajdowało się tylko 160 000 m2 powierzchni. W efekcie w 2023 r. spodziewany jest znaczący spadek podaży – na rynek trafi zaledwie 60 000 m2 nowych biur.
Branża deweloperska pozostaje jednym z nielicznych sektorów gospodarki, którego żadna fala epidemii praktycznie nie dotknęła. Pomimo ogólnych trudności na rynku, rok 2020 zapisuje się na kartach historii jako udany dla zdecydowanej większości inwestorów. Deweloperzy rozpoczynają kolejne projekty, zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie, a ceny mieszkań rosną.