Według danych GUS za 2021 rok inwestorzy indywidualni oddali do użytku o 19,4% więcej mieszkań niż rok wcześniej.
Choć media alarmują, że Katowice szybko tracą mieszkańców (którzy mają „uciekać” do okolicznych miejscowości), to nadal stolica Górnego Śląska pozostaje najważniejszym i najatrakcyjniejszym ośrodkiem w regionie. Na odpływ katowiczan z pewnością nie mogą narzekać deweloperzy, którzy notują bardzo dobre wyniki sprzedaży mieszkań.
Dom Development SA, wiodący deweloper na polskim rynku, kończy przekazywać mieszkania w pierwszej fazie II etapu osiedla Saska zlokalizowanego przy ul. Bora-Komorowskiego 56, znajdującego się na granicy Saskiej Kępy i Gocławia w sąsiedztwie ul. Afrykańskiej, obejmującego łącznie 1 579 mieszkań. W pierwszej fazie II etapu znalazło się 190 mieszkań, z których przekazanych do tej pory zostało 140 Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się na osiedle Saska w czerwcu 2011 roku.
Pandemia koronawirusa nie wpływa na ceny mieszkań, a Polacy mimo wszystko nadal inwestują w nieruchomości. Największe zmiany dotyczą kredytów hipotecznych, gdzie banki żądają wyższego wkładu własnego. To wnioski z kwartalnego raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance II kw. 2020.
Kolejny znakomity rok na rynku inwestycyjnym, rekordowe transakcje najmu powierzchni biurowych w Warszawie i rozkwit alternatywnych klas aktywów, tym żył polski rynek nieruchomości komercyjnych w 2019 roku.
DL Prime, najnowocześniejszy kompleks biurowy w Gliwicach, ukończony jest już w 30%.
Grupa ROBYG w 2020 roku nabyła nowe grunty w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku – łącznie powiększając swój potencjał budowlany o ponad 170 000 m2 PUM, z uwzględnieniem przejęcia Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Nowe działki zlokalizowane są w atrakcyjnych dzielnicach: w Warszawie na Pradze, Wawrze oraz w Ursusie, zaś w Gdańsku m.in. w dzielnicy Stogi.
Inwestor North-West Logistic Park w Szczecinie podpisał umowę najmu z Premium Distributors na wynajem 40 proc. powierzchni w Hali A. Komercjalizacją projektu zajmuje się firma Litwiniuk Property, Cushman & Wakefield, Jones Lang LaSalle oraz Colliers International, firmy posiadające międzynarodowe doświadczenie na rynku nieruchomości komercyjnych.
Firma Torus rozpoczęła budowę drugiego etapu biurowca Officyna, powstającego w Gdańsku. Budynek będzie miał pięć kondygnacji biurowych i dostarczy na rynek blisko 7 300 mkw. powierzchni najmu. Planowany termin oddania do użytku to początek 2021 roku.
Popyt na ziemię pod inwestycje komercyjne nie był w Polsce nigdy tak wysoki. Obserwując aktywność inwestorów możemy mówić o boomie na rynku gruntów inwestycyjnych. Notowana w ostatnich miesiącach wyjątkowo duża ilość transakcji przyniesie sektorowi absolutnie rekordowy wynik. Wartość wolumenu transakcji, według szacunków Walter Herz, może być w tym roku o prawie 60 proc. wyższa niż w najlepszych latach dla tego segmentu.
Firma Hines Polska rozpoczyna w centrum Krakowa realizację kompleksu mieszkaniowego pod nazwą Apartamenty Novum. Działka o powierzchni 4,8 hektara, zlokalizowana vis-à-vis Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rakowickiej, została nabyta przez spółkę należącą do Hines oraz funduszu Heitman w październiku 2010 roku. Ponad rok trwało przygotowanie inwestycji oraz procedury administracyjne.
Spółka Echo Investment podpisała z koncernem informatycznym IBM umowę najmu blisko 9 000 mkw. w biurowcu A4 Business Park powstającym w Katowicach przy ul. Francuskiej. To jedna z największych transakcji w Polsce w odniesieniu do regionalnego rynku nieruchomości biurowych.
W Mielnie wmurowano kamień węgielny pod ekskluzywny projekt Dune powstający tuż przy plaży. – To początek dużych zmian, jakie czekają Mielno. Już dziś miejscowość z wakacyjnej, zmienia się w całoroczny kurort – powiedział w czasie uroczystości Stein Christian Knutsen, prezes Mielno Holding - Firmus Group.
Francuski deweloper zrealizuje inwestycję w jednym z najważniejszych miejsc dzielnicy Wilda. To kolejny prestiżowy projekt Bouygues Immobilier Polska po ogłoszonych w ostatnim czasie premierach m.in. w Gdyni i Warszawie. Deweloper buduje w Polsce już od 20 lat.
2022 rok z pewnością będzie pełen wyzwań. Ma na to wpływ szereg czynników, w tym oczywiście tych związanych z trwającą pandemią koronawirusa. Mimo niełatwej rzeczywistości, poznańscy deweloperzy mają swoje ambitne cele, które już zaczęli realizować. Na czym się skupią? W którą stronę konkretnie ukierunkują swoje działania? Szczegóły znajdują się w poniższej ankiecie deweloperskiej.