Jesteśmy u progu ostatniego kwartału 2022 roku. Jesień, tuż po Targach Mieszkań i Domów w Poznaniu stanowi nowe otwarcie. Firmy deweloperskie regularnie budują znane i lubiane inwestycje, jednocześnie prezentując premiery. Choć sytuacja na rynku jest inna, to deweloperzy wykazują się aktywnością. A osoby poszukujące zarówno domu, jak i mieszkania w Poznaniu lub okolicach nadal mają spory wybór.
Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.
Idealna lokalizacja w samym sercu Wrocławia oraz niebanalne zagospodarowanie części wspólnych to tylko niektóre z licznych zalet inwestycji Angel City mieszczącej się przy ul. Walońskiej. Obecnie trwają odbiory mieszkań, a pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do nich po Nowym Roku.
Luka czynszowa to problem, który dotyczy osób mających dochody zbyt niskie, aby kupić lub wynająć odpowiednie dla siebie mieszkanie po cenie rynkowej, a równocześnie zbyt wysokie, aby uzyskać mieszkanie dotowane przez państwo. Aż 35 proc. Polek i Polaków mieszka w lokalach niedostosowanych do swoich potrzeb – wynika z najnowszego raportu Polityki Insight i PFR Nieruchomości S.A. Według ekspertów rynku nieruchomości przeciwdziałanie temu zjawisku wymaga kompleksowego podejścia, a kluczową rolę odgrywa długoterminowa polityka mieszkaniowa, uwzględniająca perspektywę co najmniej 15-letnią.
Victoria Dom opublikowała wyniki finansowe za 2021 r. zgodnie z którymi w tym okresie osiągnęła rekordowe wyniki. Grupa wypracowała 515,1 mln zł skonsolidowanych przychodów oraz 91 mln zł zysku netto. Zarząd Victoria Dom z optymizmem patrzy w przyszłość. Pomimo trudnej sytuacji na rynku deweloperskim i spadku sprzedaży mieszkań w pierwszym kwartale br., w kolejnych okresach spodziewa się odbicia. Mniejszą aktywność klientów indywidualnych kompensować będą zakupy ze strony funduszy PRS.
I półrocze 2022 r. przyniosło kolejne podwyżki cen mieszkań, choć już o nie tak wysokiej dynamice jak w zeszłym roku. Według raportu Emmerson Evaluation w porównaniu do poprzedniego półrocza w największych polskich miastach wzrosty sięgały od 3% do 16% na rynku pierwotnym i od 6% do 21% na rynku wtórnym. Na spadki stawek w nadchodzących miesiącach się nie zapowiada. Niesprzyjające warunki, takie jak pandemia, nauczyły deweloperów dawkowania podaży. Prędzej niż ceny spowolnią inwestycje na rynku mieszkaniowym.
Dekpol Deweloper wzbogacił swoją ofertę o 130 pokoi condohotelowych w ramach prestiżowego kompleksu Sol Marina w Gdańsku. Równolegle z trwającymi pracami budowlanymi I etapu inwestycji, powstaje reprezentacyjny budynek, którego elewacja w kształcie rozpostartego na 11 kondygnacjach żagla góruje nad otaczającą go zabudową.
Aurec Home w ciągu pół roku sprzedał ponad 70 proc. mieszkań pierwszego etapu „Miasteczka Jutrzenki”. Tak wysokie zainteresowanie nabywców pokazuje, że w Polsce rośnie popyt na osiedla przyjazne mieszkańcom.
ATAL zwiększa skalę działalności i otwiera filię w Szczecinie, który jest ósmym regionalnym rynkiem tego ogólnopolskiego dewelopera. W przygotowaniu ma dwie inwestycje, z których pierwsza – Heyki City ATAL (nazwa od ul. Heyki) - obliczona jest na 404 lokale o łącznej pow. użytkowej (PUM) ponad 23 000 mkw. Rozpoczęcie sprzedaży mieszkań w tym projekcie planowane jest na drugi kwartał tego roku.
Jak kupić nowe mieszkanie nie wychodząc z domu? Z propozycją wyszła firma Monday Development, oferując swoim klientom wygodne wideo rozmowy z przedstawicielami biura sprzedaży oraz możliwość bezpiecznego podpisania umowy rezerwacyjnej online. Deweloper zachęca także do skorzystania ze specjalnej oferty na gotowe mieszkania z pierwszego etapu osiedla Nowych Kosmonautów.
Colliers International, we współpracy z firmą Upflex, wprowadza na globalny rynek biurowy nową usługę - Colliers Mobility Pass. To nowatorskie rozwiązanie, które wyprzedza potrzeby najemców, oferując nieograniczoną elastyczność w dostępie do miejsc pracy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Zmniejszona aktywność klientów kredytowych wcale nie oznacza, że rynek nieruchomości ogarnia stagnacja. Choć dziś mieszkania kupują głównie osoby w przedziale wiekowym 30-40 lat, a najdotkliwiej aktualna sytuacja rynkowa odbija się na młodych, którzy chcą opuścić „rodzinne gniazdo” to niesłabnącym popytem cieszą się zakupy inwestycyjne.
Najemcy mieszkań na osiedlach PFR Nieruchomości w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus będą mogli stać się ich właścicielami. Oferta wykupu będzie możliwa w dwóch wariantach – na kredyt np. bezpieczny kredyt 2% lub w ramach stopniowego dochodzenia do własności. Będą mogli z niej skorzystać najemcy 14 osiedli mieszkaniowych w całej Polsce. Jako pierwsi ofertę wykupu otrzymają mieszkańcy osiedla w Gdyni.
Dostarczone na katowicki rynek biurowy w 2022 roku 10 inwestycji, powiększyły lokalne zasoby o rekordowe 127 000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Również po stronie najemców widoczny był wzrost aktywności o 20% w porównaniu do 2021 roku.
Na rynku mamy wysyp różnych struktur transakcji barterowych i joint venture, zawieranych przez inwestorów i deweloperów z właścicielami gruntów, które przez ostatnie lata rynkowego boomu nie były popularne