Pod koniec sierpnia br., prawie niezauważona przez opinię publiczną, weszła w życie nowelizacja ustawy z 12 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o własności lokali, którą od dawna postulowali zarządcy wspólnot i administratorzy.
29 sierpnia w Warszawie odbędzie się konferencja „Facility&Property Management – bezpieczna i oszczędna nieruchomość”. Wydarzenie dedykowane jest wszystkim związanym z branżą, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat rynku nieruchomości.
Rynek biurowy w stolicy rośnie. W pierwszym półroczu 2021 roku w Warszawie przybyło ponad 226 tys. mkw. takiej przestrzeni, a wynajęto 250 tys. mkw. - wynika z najnowszego raportu CBRE. W sumie powierzchnia biurowa w stolicy wynosi już 6,1 mln mkw. i jest jej o 7% więcej niż rok temu. W budowie znajduje się 373 tys. mkw. nowej przestrzeni do pracy. Jeszcze przed końcem roku do użytku oddanych zostanie sześć biurowców, które są już wynajętew 65%. Eksperci CBRE wskazują, że na rynku widać powolny powrót do trendów sprzed pandemii, przebija się jednak ostrożność najemców.
Ruszyła sprzedaż mieszkań na Osiedlu Idea Omega na radomskim Wacynie. Unidevelopment, który od 2015 roku realizuje tam wieloetapowy projekt Osiedle Idea, obecnie wprowadził do oferty 137 mieszkań o powierzchniach 37 – 78 m2. Inwestycję wyróżniać będzie atrakcyjne położenie, niewielka odległość od ścisłego centrum Radomia oraz sąsiedztwo terenów zielonych.
Rusza realizacja trzeciej fazy kompleksu biurowego Skanska – High5ive. Ostatni budynek o powierzchni ponad 11 tys. m2, będzie pierwszym w Krakowie biurowcem Skanska z certyfikatem WELL, przyznawanym zdrowym i komfortowym miejscom pracy.
MLP Group opublikowało skonsolidowane wyniki finansowe za 2019 r. W tym okresie Grupa osiągnęła 140 mln zł przychodów, natomiast zysk netto wyniósł 129,4 mln zł, co oznacza wzrost o 40% w porównaniu do poprzedniego roku.
W dniach 6-10 kwietnia w Warszawie odbyła się IV edycja Festiwalu Wiedzy o Nieruchomościach. Joanna Kubiak, Sales Director Briland, wygłosiła podczas wydarzenia prelekcję, w której opowiedziała o szerokich możliwościach zarobkowych, wynikających z inwestowania w grunty rolne.
Grupa ROBYG w 2020 roku nabyła nowe grunty w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku – łącznie powiększając swój potencjał budowlany o ponad 170 000 m2 PUM, z uwzględnieniem przejęcia Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Nowe działki zlokalizowane są w atrakcyjnych dzielnicach: w Warszawie na Pradze, Wawrze oraz w Ursusie, zaś w Gdańsku m.in. w dzielnicy Stogi.
Według raportu „Office Occupier – Rynek biurowy w Poznaniu w 1-3 kw. 2020 r.” firmy doradczej Cresa Polska, wskaźnik pustostanów w tym mieście na koniec trzeciego kwartału był na poziomie 13,3%, czyli spadł o 1,2 p.p. w porównaniu z drugim kwartałem br. Jest to jedyny rynek biurowy w Polsce, w którym odnotowano obniżenie tego wskaźnika w ujęciu kwartalnym.
Domy o zabudowie bliźniaczej, na Osiedlu Przy Jeziorach w Poznaniu dostarczają wyciszenie we wnętrzach, dla przyszłych mieszkańców.
Na Osiedlu Franciszkańskim w Katowicach ruszyła budowa ostatniego budynku wielorodzinnego. Do sprzedaży trafiło 49 mieszkań i 6 lokali usługowych. Na tym jednak nie koniec. TDJ Estate kontynuuje inwestycję, ale w odświeżonej odsłonie – pod szyldem „Franciszkańskie Południe”. Pierwszy etap jest już w budowie, a nowa oferta mieszkań o podwyższonym standardzie zostanie udostępniona jeszcze w tym roku.
Pomimo prognozowanych spadków cen metra kwadratowego w 2019 roku, średnie ofertowe ceny mieszkań w największych polskich miastach wzrosły o ponad 1 000 zł. W parze z wysokimi kosztami idą malejące metraże lokali oddawanych do użytku.
Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów przewiduje, że od 1 stycznia 2017 właściciele mieszkań i lokali użytkowych w budynkach wielolokalowych z mocy prawa staną się współwłaścicielami gruntów zamiast użytkowania wieczystego.
W 2020 r. warszawskie Włochy znalazły się na podium stołecznych dzielnic o najniższych kosztach utrzymania*. Dodając do tego wygodną komunikację z innymi częściami miasta - mieszkania w tej okolicy okazują się doskonałym wyborem dla osób pragnących korzystać ze wszystkich możliwości, jakie oferuje stolica. Nexity przygotowało ofertę szytą na miarę ich potrzeb. Do sprzedaży trafiły właśnie mieszkania drugiego etapu osiedla Golden Space – a deweloper już szykuje kolejne premiery!
W minionym roku w stolicy do użytku oddano ponad 162 tys. mkw. przestrzeni biurowej. To o 30% mniej, niż w 2018 roku, w którym łącznie przybyło 233 tys. mkw.