Branża mieszkaniowa to obecnie jeden z najbardziej rozgrzanych sektorów gospodarki. Liczba rozpoczynanych inwestycji i dostarczanych na rynek nowych mieszkań wygląda naprawdę imponująco.
Grupa INPRO podsumowała wyniki finansowe za I półrocze 2021 roku. W tym okresie uzyskała skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży na poziomie113,1 mln zł oraz wypracowała 14,9 mln zł zysku netto. Grupa poprawiła jednocześnie rentowność netto do 13%. W całym 2021 roku planuje przekazać około 700 gotowych lokali oraz wprowadzić do sprzedaży łącznie około 850 mieszkań.
Poznań, będący rynkiem biurowych o mniejszej skali, plasuje się na piątym miejscu według wielkości wśród rynków regionalnych. Brak nowej podaży, zrekompensują w 2023 roku realizowane obecnie duże projekty.
Firma Dantex informuje o wprowadzeniu do oferty ostatniego budynku w ramach projektu Osiedla Aurora. Pula mieszkań, dostępnych w finałowym etapie inwestycji zlokalizowanej w granicznym kwartale dzielnic Włochy i Ochota, powiększy się o 142 lokale.
Grupa ROBYG rozpoczęła prace nad drugim etapem budowy osiedla Początek Piątkowo, które mieści się w Poznaniu przy ulicy Wojciechowskiego. Pierwszy etap osiedla z ponad setką mieszkań jest już prawie gotowy. Mieszkania sprzedały się na ponad pół roku przed planowanym ukończeniem budowy. Sprzedaż nowych mieszkań właśnie się rozpoczęła. W drugim etapie dostępne są 153 mieszkania.
Dom Development, największy deweloper w Polsce, zgodnie z harmonogramem rozpoczął wydawanie kluczy w ramach nowej odsłony Mariny Mokotów – jednej ze swoich sztandarowych warszawskich inwestycji.
Wstępne wyniki monitoringu największych rynków mieszkaniowych w kraju wskazują na wzrosty liczby lokali gotowych do odbioru w ofercie deweloperów w ciągu 2012 r.
Prawie połowa ankietowanych w badaniu „Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” zadeklarowała, że byłaby w stanie wydać więcej pieniędzy by w zamian otrzymać np. strefę wolną od samochodów lub wydzieloną przestrzeń do zabawy dla dzieci. Raport przygotowany na zlecenie Echo Investment wskazuje również, że zrównoważone osiedle powinno spełniać wiele wymagań już na etapie budowy, ale największy nacisk kładziemy na etap użytkowania.
Epidemia Covid-19 sprawiła, że rynek biurowy znalazł się w epicentrum zmian spowodowanych przejściem w tryb pracy zdalnej. Jednak w związku z poprawiającą się sytuacją epidemiczną organizacje rozpoczęły już proces planowania powrotu pracowników do biur. To, jak firmy przygotowują się do tej zmiany, można zaobserwować analizując wyniki badania przeprowadzonego wśród najemców budynków biurowych w portfelu nieruchomości zarządzanych przez Cushman & Wakefield w Polsce.
Pierwsze osiedle zaprojektowane zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju Miasta Łodzi stale się rozwija. Po odbiorach lokali z premierowej fazy oraz uruchomieniu osiedlowego huba mobilności nadszedł czas na wybudowanie dwóch nowych budynków mieszczących 120 mieszkań.
Według raportu Metrohouse mieszkania w Trójmieście w ciągu roku podrożały o 14 proc. Drogo też jest w Warszawie i Poznaniu, gdzie wzrosty przekroczyły 11 proc. Jakie czynniki powodują, że ceny mieszkań pną się w górę? Oto kilka z nich.
Branża budowlana przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia. Same budynki odpowiadają za 40% światowego zużycia energii i emisji dwutlenku węgla – wynika z raportu „Emerging Trends in Real Estate 2022” realizowanego przez PwC. Liderzy sektora i inwestorzy są w idealnym położeniu, aby odgrywać wiodącą rolę w łagodzeniu skutków zmiany klimatu. Działający od blisko 20 lat na polskim rynku PROFIT Development już teraz realizuje osiedle przyszłości, wyposażone w ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.
Rok 2020 nie był dobrym okresem dla osób czerpiących zyski z najmu mieszkań. Lockdown wywołany pandemią Covid-19 sprawił, że studenci zostali zmuszeni do nauki zdalnej i w zdecydowanej większości powrócili do rodzinnych domów. Zresztą, tak samo jak wielu pracowników z zagranicy, którzy na co dzień mieszkali i zarabiali w Polsce.
Na koniec czerwca całkowite zasoby powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły ok. 6,27 mln mkw. Wzmożona aktywność najemców i wskaźnik pustostanów utrzymany w trendzie spadkowym – to główne wnioski z raportu MarketBeat za pierwsze półrocze 2022 roku przygotowanego przez ekspertów międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.
Rynek biurowy w stolicy rośnie. W pierwszym półroczu 2021 roku w Warszawie przybyło ponad 226 tys. mkw. takiej przestrzeni, a wynajęto 250 tys. mkw. - wynika z najnowszego raportu CBRE. W sumie powierzchnia biurowa w stolicy wynosi już 6,1 mln mkw. i jest jej o 7% więcej niż rok temu. W budowie znajduje się 373 tys. mkw. nowej przestrzeni do pracy. Jeszcze przed końcem roku do użytku oddanych zostanie sześć biurowców, które są już wynajętew 65%. Eksperci CBRE wskazują, że na rynku widać powolny powrót do trendów sprzed pandemii, przebija się jednak ostrożność najemców.