Jaki sektor wygra w tym roku w wyścigu inwestycyjnym? Czy inwestorzy, którzy poszukują w Polsce okazji, postawią jak w roku ubiegłym przede wszystkim na biurowce? Czy rynek transakcji inwestycyjnych zdominują magazyny i parki handlowe?
W 2015 roku urzędy wydały prawie 8 tysięcy pozwoleń na budowę w województwie lubelskim. Zapotrzebowanie na mieszkania na Lubelszczyźnie nie maleje, a wybór jest imponujący.
W pierwszym półroczu 2018 roku Grupa ROBYG zakontraktowała 1516 lokali netto (z uwzględnieniem rezygnacji) w Warszawie i Gdańsku. Ze względu na rosnące koszty budowlane, Grupa konsekwentnie podnosi ceny mieszkań i dopasowuje tempo sprzedaży do postępu budowy.
Blisko 120 wystawców w jednym miejscu i rzesze odwiedzających pawilon na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Tak wyglądał miniony weekend i kolejna edycja Targów Mieszkań i Domów.
Sektor najmu instytucjonalnego mieszkań (PRS) jest w Polsce relatywnie nowym segmentem rynku, który zaczął rozwijać się w ciągu ostatnich 10 lat. Na koniec I kwartału 2025 roku w eksploatacji znajdowało się 24,4 tys. lokali mieszkalnych, należących do 33 inwestorów instytucjonalnych – wynika z najnowszego raportu CBRE „Institutional PRS Market in Poland”. To oznacza wzrost o 30 proc. w skali roku. Zgodnie z ujawnionymi planami inwestorów, jeszcze przed końcem 2025 roku zasoby takich mieszkań mogą zwiększyć się o jedną czwartą. Jak wskazują eksperci CBRE, rozwojowi rynku w Polsce sprzyjają m.in.: niedobór mieszkań, niższe koszty wynajmu niż kredytu mieszkaniowego oraz rosnąca mobilność ludzi, w tym napływ pracowników z zagranicy. Nowe mieszkania na wynajem cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony najemców.
Stosunkowo późno opuszczamy rodzinny dom, by przenieść się na swoje. Określenie “gniazdownicy” dotyczy już niemal połowy Polaków w wieku 18-34 lata. To jeden z najwyższych wskaźników w całej Europie. Gorzej pod tym względem jest tylko na Malcie, na Słowacji i w Bułgarii.
Maj i czerwiec to moment, w którym rynek najmu zaczyna przygotowywać się do jednego z najgorętszych okresów w roku – sezonu studenckiego. Już teraz rośnie liczba zapytań o mieszkania w największych miastach akademickich, a właściciele analizują strategie cenowe na jesień. Tegoroczny sezon może jednak wyglądać inaczej niż w poprzednich latach.
Rozpoczęła się realizacja nowej oazy zieleni urządzonej po zachodniej stronie ul. Miedzianej w centrum stolicy. Jeszcze w tym roku powstanie tutaj ogólnodostępny skwer z ponad setką drzew, atrakcyjny ogród do zabawy oraz naturalny amfiteatr. To pierwsza część Ogrodów Towarowa realizowanych przez firmy AFI, Echo Investment i Archicom w ramach powstającego superkwartału Towarowa22.
Ubezpieczenie od wad tytułu prawnego zaczyna być coraz częściej stosowane w naszym kraju. Ten sposób zabezpieczenia pozwala uniknąć finansowych strat, które wynikają z ryzyka poniesionego nabywaniem nieruchomości lub finansowaniem kredytów hipotecznych.
We wrześniu ruszyła budowa kolejnej inwestycji firmy Duda Development w Łodzi. Dyfrakcja to projekt, w którym znajdzie się 214 mieszkań o metrażach od 25 mkw. do 97 mkw., w rozkładzie jedno do czteropokojowych. Nieruchomość usytuowana jest przy ulicy Wodnej 3, w dynamicznie rozwijającym się Nowym Centrum Łodzi. Generalnym wykonawcą inwestycji jest ALSTAL Grupa Budowlana.
Develia zakończyła budowę 24 budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej obejmujących 46 lokali w ramach I etapu osiedla Ogrody Wojszyce we Wrocławiu. Aktualnie trwa proces przekazywania kluczy właścicielom. Generalnym wykonawcą tego etapu inwestycji była firma Haras Budownictwo, natomiast projekt architektoniczny przygotowała pracownia Zah Marhall.
Dodatkowe wakacje kredytowe zaproponowane jako pomoc w czasie rosnących stóp procentowych cieszą się sporym zainteresowaniem. Jednak moda na nadpłacanie nie jest nowa. Już w pierwszym półroczu tego roku kredytobiorcy nadpłacili prawie 25 mld złotych. To więcej niż przez cały zeszły, rekordowy pod tym względem rok. Czy to dobry znak dla inwestorów?
PÓŁNOC Nieruchomości S.A. uruchomiło kolejną placówkę franchisingową. Inauguracja nowego oddziału miała miejsce 9 grudnia 2010 roku w Końskich w województwie świętokrzyskim. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Panowie Mirosław Jakubowski oraz Tomasz Dzwonek – współwłaściciele nowego oddziału, w towarzystwie Pana Piotra Sumary Prezesa Zarządu PÓŁNOC Nieruchomości S.A. W uroczystości otwarcia uczestniczyło kilkudziesięciu zaproszonych gości. Wśród nich przedstawiciele lokalnej władzy i biznesu.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości podsumowuje ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM i pyta pośredników o jej wyniki. Ponad 60 proc. ankietowanych wskazuje studentów jako głównych odbiorców tegorocznych działań. A wśród najczęściej podpisywanych umów – standardowe.
Deweloperzy stosują różne harmonogramy płatności za mieszkania w trakcie realizacji. Zdecydowanie najbardziej popularne są wpłaty odpowiadające postępom prac na budowie.