Każdy, kto zamierza niebawem zamieszkać pod nowym adresem, powinien w przyszły weekend zajrzeć do pawilonu nr 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich. W sobotę i niedzielę, 15 i 16 lutego, odbędą się tam największe targi nieruchomości w Poznaniu.
Wraz z narastającym ocieplaniem klimatu niezwykle istotne jest wdrażanie na szeroką skalę skutecznych metod dekarbonizacji sektora energetycznego. Kluczowym obszarem, wymagającym priorytetowego działania, jest wytwarzanie ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowanie cieplej wody w miastach. I choć włodarze miast ustanawiają długoterminowe strategie klimatyczne, to warto przyjrzeć się pozostałym podmiotom, które mogą zostać zaangażowane w czynny udział w dążeniu do osiągnięcia celów określonych w Europejskim Zielonym Ładzie. A są nimi m.in. spółdzielnie mieszkaniowe.
W ostatnim czasie polski rynek deweloperski notuje rekordowe wyniki. Nigdy wcześniej w naszym kraju nie sprzedawało się tak wiele nowych mieszkań, nie wchodziło do oferty tak dużo inwestycji i nie wydawano tylu pozwoleń na budowę.
Na dziś, 7 maja, przypada pierwszy dzień notowania akcji IMMOFINANZ na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Handel akcjami na Rynku Głównym GPW, największej w Austrii firmy z branży nieruchomości, rozpoczął się o godz. 9:00 rano.
Develia rozpoczyna realizację nowej inwestycji – Vivre, która powstanie w dzielnicy Krzyki - jednej z najlepiej skomunikowanych części Wrocławia. Projekt, wyróżniający się nowoczesną i elegancką formą architektoniczną, zakłada budowę kameralnego, 5-kondygnacyjnego budynku o wysokim standardzie wykończenia, w którym znajdą się 52 komfortowe mieszkania oraz 4 lokale usługowe. W inwestycji przewidziano również proekologiczne rozwiązania, w tym panele fotowoltaiczne i system retencji wody deszczowej. Generalnym wykonawcą jest firma Alfa Dach, a za projekt architektoniczny odpowiada biuro projektowe Pro Art Konopka. Zakończenie budowy planowane jest na I kwartał 2027 r.
Na koniec I kwartału 2020 roku zasoby biurowe w Polsce zbliżyły się do poziomu 11,2 mln m2, z czego 5,6 mln m2 przypadało na Warszawę, a pozostałe 4,6 mln m2 na 8 rynków regionalnych, wśród których liderami pod względem popytu były: Kraków, Wrocław i Łódź. Najwięcej biur w budowie - poza stolicą - było natomiast w Krakowie, Trójmieście i Katowicach. Wpływ pandemii na rynek był już odczuwalny, jednak to kolejne kwartały zweryfikują skalę i strukturę zmian w sektorze biurowym – wynika z najnowszych danych Działu Badań Rynku firmy doradczej Knight Frank.
Budując halę przemysłową nie każdy inwestor zakłada rozwój przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – nie dostosowuje konstrukcji budynku pod rozbudowę. A szkoda, bo pojawiająca się z biegiem lat szansa na dalszą ekspansję firmy zwykle wymagać będzie dodatkowej przestrzeni. Wówczas na drodze do rozbudowy obiektu stają różne przeszkody techniczne, które jednak da się ominąć – budując nieopodal nową halę produkcyjną lub magazynową skomunikowaną z pierwotną inwestycją łącznikiem. O rodzajach łączników oraz wadach i zaletach takich konstrukcji opowiada dr inż. Rafał Bredow, konstruktor w firmie Commercecon, która specjalizuje się w budowie hal przemysłowych oraz ich rozbudowie z uwzględnieniem łączników.
W czasie PRL budowano w kraju 300 tys. mieszkań, a teraz według danych GUS powstaje niespełna 150 tys. lokali mieszkalnych rocznie. Z tego deweloperzy odpowiadają za ponad 60 tys. mieszkań, a większość oddanych nieruchomości to budynki jednorodzinne realizowane indywidualnie.
Nowe budynki kontrastujące ze starymi ukazują, jak szybko w otaczającym nas świecie wszystko się zmienia. Coraz wyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej stają się silnym impulsem, w wyniku którego na znaczeniu zyskuje rekonstrukcja i adaptacja budynków połączona z poprawą jego parametrów cieplnych i odnowieniem elewacji.
W minionym roku Murapol podpisał blisko 3,7 tys. umów dot. sprzedaży mieszkań wypracowując wynik wyższy o 3,2 proc. w stosunku do roku wcześniejszego. W analizowanym okresie deweloper przekazał klientom rekordowe ponad 3,1 tys. lokali, poprawiając parametr z 2018 o blisko 20,5 proc., a także wprowadził do oferty ok. 4,4 tys. mieszkań, tj. 38,3 proc. więcej r/r. Tym samym Spółka zrealizowała z nadwyżką plan wynikający ze strategii na lata 2019/2021+, zakładający roczną sprzedaż i przekazania na poziomie 3-3,5 tys. mieszkań oraz 3,5-4 tys. lokali wprowadzonych do oferty.
Grupa ROBYG otrzymała pozwolenie na budowę kolejnego etapu inwestycji City Sfera w warszawskich Włochach. Obejmie on 89 lokali o metrażach od 30,74 m2 do 89,65m2. Budowa rozpocznie się w lipcu 2020, a zakończenie prac planowane jest na grudzień 2021. Wszystkie lokale w standardzie, bez dodatkowych kosztów, zostaną wyposażone w system Smart House firmy Keemple – który podnosi komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz umożliwia obniżenie kosztów eksploatacyjnych.
Do sprzedaży trafiło 180 mieszkań zlokalizowanych na Osiedlu Pastelowym w gdańskiej dzielnicy Chełm.
W pierwszym kwartale 2024 r. przy ulicy Malczyckiej we Wrocławiu rozpoczęły się przygotowania do budowy osiedla mieszkań lokatorskich „Aleja Platanowa”. Na ukończeniu są już prace przy wylewaniu płyty garażowej z wykorzystaniem innowacyjnych igłofiltrów w celu skutecznego odwodnienia terenu. Pod koniec marca rozpoczęto natomiast wykopy pod budynki A i C.
Foldery, prezentacje, ulotki i wiele dylematów – to pozostało po najważniejszym wydarzeniu z branży nieruchomości w Wielkopolsce. W miniony weekend odbyły się Targi Mieszań i Domów organizowane przez spółkę Nowy Adres.
Victoria Dom w pierwszym kwartale br. sprzedała 506 mieszkań. To aż o 42% więcej niż w ostatnim kwartale minionego roku. Zarząd spółki bardzo dobrze ocenia sytuację w branży i zakłada zakontraktowanie w skali całego roku łącznie około 2000 lokali.