Jeszcze w tym roku ruszy budowa Aparté Mokotów, ekologicznej inwestycji zlokalizowanej w zacisznej części Mokotowa i oddalonej jedynie pięć minut jazdy samochodem od ulicy Czerniakowskiej.
Trei Real Estate Poland, międzynarodowy deweloper nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych rozpoczął realizację swojej pierwszej w Polsce inwestycji w sektorze PRS (Private Rented Sector). Osiedle zlokalizowane przy u. Piątkowskiej w Poznaniu ma być gotowe w 2025 r. Deweloper planuje budowę 450 mieszkań, które będą dostępne w formule najmu instytucjonalnego.
Grupa Deweloperska Geo rozpoczyna budowę i sprzedaż mieszkań w ostatnim etapie inwestycji Nowy Horyzont we Wrocławiu. Nabywcy 10 pierwszych lokali mogą liczyć na 10-procentową zniżkę.
100% prądu zużywanego w trakcie budowy warszawskiej inwestycji biurowej należącej do spółki ATENOR, pochodzi z elektrowni wiatrowych. Zrównoważony projekt Lakeside wcześniej uzyskał już też precertyfikację BREEAM na poziomie Outstanding i WELL na poziomie Gold.
Rok 2025 pokazał, że bez jednoznacznych regulacji wdrażanie rozwiązań ESG w budownictwie mieszkaniowym pozostaje ograniczone. Z doświadczeń architektów wynika, że faktyczne zmiany w projektach deweloperskich napędzane są przede wszystkim przez wymogi formalne, a nie deklaratywne strategie. Nadchodzące regulacje, w tym implementacja Dyrektywy EPBD, mogą jednak istotnie przyspieszyć transformację rynku.
Grupa ROBYG uzyskała pozwolenie na budowę pierwszego z budynków w ramach kolejnego etapu swojej warszawskiej inwestycji – Green Mokotów. Osiedle – zlokalizowane w dzielnicy Mokotów – powstanie w ośmiu etapach.
Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu harmonijnie się powiększa. Przy ulicy Golęczewskiej bez trudu można dostrzec postępy na inwestycji. Pierwsze lokale w III etapie są niemal gotowe. Ponadto trwa realizacja kolejnych budynków bliźniaczych. Jednocześnie trwa sprzedaż i wolne są dosłownie ostatnie lokale w cenie od 6060 zł brutto/ mkw.
Projekt Wilczak 20 realizowany przez spółkę Agrobex to już 3 zakończone etapy, a tym samym oddanych do użytku 287 mieszkań. Trwają także prace związane z budową kolejnego etapu, czyli budynku B.
Pralnia, suszarnia, wózkownia czy rowerownia, które należą do części wspólnych inwestycji, zazwyczaj są dostępne dla wszystkich mieszkańców. Wszyscy także partycypują w kosztach związanych z ich utrzymaniem czy ewentualnymi remontami.
Yareal poszerza ofertę mieszkań i apartamentów dostępnych we flagowej inwestycji dewelopera na warszawskim Kamionku. W trzecim etapie SOHO by Yareal wzbogaci się o kolejny budynek z mieszkaniami w podwyższonym standardzie, tuż przy parku linearnym stanowiącym zieloną oś kompleksu.
Już połowa mieszkań budowanych przez Yareal na Bemowie znalazła swoich właścicieli. Pierwszy z dwóch kwartałów miejskich tworzących inwestycję o nazwie NEOWO powstaje w sąsiedztwie realizowanej w tym samym czasie stacji metra Chrzanów. Na początku 2025 roku do 164 mieszkań o podwyższonym standardzie, wprowadzą się pierwsi właściciele, którzy będą korzystali m.in. z zielonej energii wytwarzanej przez własną elektrownię słoneczną oraz mebli wykonanych z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych. Do budowy zostanie wykorzystany również niskoemisyjny beton.
JAS-FBG S.A. – jeden z wiodących operatorów logistycznych na polskim rynku – otworzył koło Lublina nowy terminal do operacji cross-dockowych. Generalnym wykonawcą inwestycji była Grupa Antczak.
Realizacja Sokołówki, łódzkiej inwestycji SGI, wchodzi w kolejny etap.
Firmus Group, norweski deweloper inwestujący na Środkowym Pomorzu, sprzedał już blisko 70% apartamentów w ramach inwestycji Dune Resort, w realizowanych obecnie budynkach B i C kompleksu.
Spółka PDD rozpoczyna przygotowania do budowy budynku biurowego wykonanego w technologii drewnianej prefabrykowanej. To jedna z pierwszych takich inwestycji w Polsce. Biurowiec, zlokalizowany w Środzie Śląskiej, na terenie inwestycji PDD, będzie miał dwie kondygnacje i ok. 480 m2 powierzchni użytkowej. Obecnie spółka PDD jest na etapie przetargu na wybór generalnego wykonawcy oraz budowę. Inwestycja jest częścią projektu „Miasto z klimatem” pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jej start zaplanowano na marzec br., a prace mają zostać zakończone w tegoroczne wakacje.