Lokum Deweloper, oferujący mieszkania o podwyższonym standardzie we Wrocławiui w Krakowie, odnotował wzrost sprzedaży względem analogicznego okresu w roku poprzednim. Od stycznia do końca września br. podpisane zostały524 umowy deweloperskie i przedwstępne(+78%r/r), na koniec kwartału zawartych było także95 umów rezerwacyjnych(+98% r/r). Po dziewięciu miesiącachbr. w wyniku rozpoznanych zostało379lokali (+22% r/r).
W 2024 r. Develia na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych sprzedała 3197 lokali, o 20 proc. więcej niż w 2023 r. i tym samym przekroczyła swój roczny cel, który wynosił 2900-3100 mieszkań. W minionym roku deweloper przekazał 2865 lokali wobec 2751 lokali w 2023 r. W samym IV kwartale 2024 r. spółka sprzedała 497 mieszkań i przekazała 1068.
W ramach umowy o generalne wykonawstwo FB Antczak rozpocznie budowę pierwszego magazynu powstającego na terenie LOOGIC Park Radomsko. Najemcą obiektu jest operator sieci JYSK.
Resi4Rent rozwija swoją wrocławską inwestycję przy ulicy Grabiszyńskiej, wprowadzając do oferty 63 mieszkania w abonamencie o loftowym charakterze. To pierwszy tego typu projekt w portfolio firmy.
Develia zawarła umowę współpracy joint venture ze spółkami Grupo Lar Holding Polonia i Lar Management Polonia, należącymi do hiszpańskiej grupy kapitałowej Grupo Lar. W ramach umowy deweloperzy będą współpracować przy realizacji 3 inwestycji w Warszawie. Projekty będą realizowane w oparciu o doświadczenie obu partnerów, a za zarządzanie operacyjne odpowiedzialny będzie zespół Grupo Lar.
I kwartał 2026 roku przyniósł stabilizację po stronie podaży oraz wyraźne spowolnienie wolumenu transakcji najmu na ośmiu głównych biurowych rynkach regionalnych w Polsce. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej przekroczyły 6,76 mln mkw., jednak rosnący poziom pustostanów i niższa aktywność najemców pokazują, że rynek pozostaje w fazie dostosowania do aktualnych realiów gospodarczych. Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych AXI IMMO podsumowuje sytuację na regionalnych rynkach biurowych w I kwartale 2026 roku.
Po sukcesie programu „Mieszkaj bez kredytu” w łódzkiej inwestycji NOW, OKAM zdecydował się wprowadzić preferencyjny system płatności również na Śląsku. Od 8 do 12 sierpnia br. z nowatorskiego rozwiązania mogą skorzystać klienci zainteresowani zakupem mieszkania w katowickim projekcie INSPIRE, zlokalizowanym w Dolinie Trzech Stawów.
Aktywność deweloperów pozostaje ograniczona. Obecnie w Warszawie w realizacji znajduje się około 220 000 mkw. powierzchni biurowej, z czego blisko 60 000 mkw. to projekty polegające na modernizacji istniejących już obiektów.
Victoria Dom Holding rozszerzyła współpracę z Funduszem Ekspansji Zagranicznej zarządzanym przez PFR TFI. Na podstawie zawartego porozumienia zwiększona została do 10 mln euro wartość przyznanego finansowania przeznaczonego na rozwój ekspansji w Niemczech. Obecnie w tym kraju Victoria Dom realizuje dziewięć projektów na terenie Berlina oraz Lipska. Wartość inwestycji na rynku niemieckim będących w przygotowaniu i realizacji sięga już blisko 1 mld zł.
Develia sprzedała 951 lokali na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych w I kwartale 2025 r. Spółka przekazała 523 mieszkania.
2025 r. zapisze się w historii regionalnych rynków biurowych w Polsce jako rok rekordowo niskiej podaży. Przy utrzymujących się wysokich poziomach pustostanów, deweloperzy wciąż zaciągają hamulec z nowymi projektami. W efekcie w miastach regionalnych zaczyna brakować dużych modułów. Eksperci firmy doradczej JLL podsumowują III kwartał 2025 roku na regionalnych rynkach biurowych.
Lokum Deweloper, oferujący mieszkania o podwyższonym standardzie we Wrocławiu i Krakowie, w pierwszym kwartale 2022 roku zawarł 73 umowy deweloperskie i przedwstępne, odnotowując spadek o 47% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim, co odpowiadało spadkowi oferty: na początku I kwartału 2022 Grupa posiadała w sprzedaży 443 mieszkania względem 949 na początku I kwartału zeszłego roku (-53% r/r). Od początku stycznia do końca marca br. Lokum Deweloper przekazał klientom 63 lokale (+215% r/r).
W II kwartale 2025 r. na regionalnym rynku biurowym nie został oddany do użytku żaden nowy budynek. Aktywność deweloperów jest śladowa, co jest efektem znacznego poziomu pustostanów i wysokich kosztów realizacji inwestycji. Popyt na biura jest jednak wysoki. Od kwietnia do czerwca br. wyniósł 217,2 tys. mkw., co jest wynikiem o 50 proc. wyższym w ujęciu rocznym – wynika z najnowszych danych CBRE. Zdaniem ekspertów CBRE zaczyna to skutkować powolnymi spadkami dostępnej powierzchni. Widoczny jest coraz większy podział na najlepsze obiekty i resztę, co ma swoje odbicie zarówno w popularności wśród najemców, jak i wysokości czynszów.
Według raportu „Office Occupier: Rynek biurowy w Katowicach” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcji w pierwszym półroczu 2021 roku wyniósł 39.100 m2, o 47% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i stanowił aż 76,6% średniej rocznej z lat 2015-2020. Wśród typów transakcji w tym okresie przeważały renegocjacje (47%), a następnie nowe umowy (31%) i ekspansje (22%).
Develia w I półroczu 2025 r. sprzedała na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych 1699 mieszkań. Spółka przekazała 1193 lokale.